Türkiye'de korona virüs vaka sayısı tırmanıyor: "Bakanlığın açıkladığı rakamları 30-40'la çarpmak lazım"

Sağlık Bakanlığı'nın 18-24 Temmuz haftasında 365 bin 424 kişinin korona virüs testi pozitif çıkarken, 157 kişi de hayatını kaybetti.

11-17 Temmuz arasında tespit edilen vaka sayısı ise 226 bin 532 idi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çarpıcı tespitler yaptı.

Ceyhan, "Salgının ta başından beri en yüksek vaka sayılarının olduğu noktadayız. Her gün yüz binlerce hasta, yeni hasta var. Bu bakanlığın bulduğu açıkladığı rakamlar gibi değil. Amerika Birleşik Devletleri, '20'de birini ancak bulabiliyoruz' diyor. Biz onlardan çok daha az test yaparak, taş çatlasa 30'da birini, 40'ta birini ancak bulabiliyoruz. Bakanlığın açıkladığı rakamları 30-40'la çarpmak lazım gerçek rakamı bulmak için… Şu anda neredeyse her sitede, her hastanede, çalışanlar arasında üçer beşer vaka var. Çok kolay bulaştığı için aile içi bulaş çok daha fazla." dedi.

- Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri , Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.baskenttekarar.com/haber/11567031/turkiyede-korona-virus-vaka-sayisi-tirmaniyor-bakanligin-acikladigi-rakamlari-30-40la-carpmak-lazim