Istakoz ve Müstehcenlik: Sosyal Medyanın Çelişkilerle Dansı

1850'lerin Paris'inde, yazar Gerard de Nerval ev hayvanı modasına farklı bir yorum getirerek kendine bir ıstakoz edinir. Ve tabii ki, bu ıstakozu mavi bir kurdeleyle Jardin du Luxembourg'da gezdirir. "Neden köpeklerle uğraşayım ki?" der gibi... Nerval, ıstakozun derinliklere dalan, havlamayan, ve Goethe gibi klasik bir figürün bile onayını almış bir hayvan olduğunu vurgular. Yani, ıstakozun ciddiyeti tartışılmaz!

Şimdi gelelim günümüze... Ah, ıstakoz ve tavuk! Bu iki lezzetin kesiştiği ekonomik krizin ezdiği milyonların olduğu yerdeyiz. İstakoz, lüks restoranların, gourmet yemek tariflerinin starı; tavuk ise yoksul halkın zorlukla ulaştığı bir kahraman! Eğer  Fransız Kraliçesi Marie Antoinette’in gibi "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" diyorsanız, ıstakozun tadını çıkaramayanlara da enflasyon farkıyla tavuk kahramanı da burada…

Ah, ıstakoz etiyle tavuk eti arasındaki lezzetinin "benzerliği" biliyor muydunuz? Evet, bu iki lezzetin yolları bir yerlerde kesişiyor. İstakoz, lüks restoranların, pahalı yemek tariflerinin yıldızı; tavuk ise yoksul halkın kahramanı arasında bu "akıl almaz" benzerlik karşısında şaşkınlığınızı gizlemeyin: "Sonuçta, mide aynı, lezzet aynı!" demiş olabilirler mi? Hiç bilinmez.   Sosyal medyadaki ıstakoz fotoğrafıyla balık tezgahları bir anda 5 yıldızlı restoran havasına da büründü. Evet, bir milletvekilinin bir paylaşımıyla deniz altının bu şık sakinleri artık tezgahlarda taht kuruyor. Kim derdi ki bir milletvekilinin sosyal medya hesabı, balık tezgahlarının CEO'su olacak? Artık ıstakozlar sadece lüks restoranların da değil, evlerimizin de "ben de varım" diyen misafiri. Sosyal medyanın sihirli değneğiyle bir anda her evin görsel seyirliği VIP misafiri oldu bu deniz kralı o.

800 gram canlı ıstakozun fiyatı? Hazır mısınız? Tam 3.200 TL! Evet, bu fiyatla ıstakoz sahibi olabilirsiniz, ama belki de birkaç hafta boyunca ekmek yemek zorunda kalabilirsiniz. Balıkçılar ise bu fiyat fırlamasının arkasında milletvekilinin olay yaratan paylaşımının olduğunu söylüyor.

Lüks ıstakozla geleneksel tavuk, aynı platformda bir araya geliyor ve sosyal medyanın sihirli dokunuşuyla popülerlik yarışında birbirleriyle enflasyon altında ezilen halkın dilinde de yarışıyorlar. Bu popülerlik yarışının ortasında, Herbert Marcuse'un "Özgürlük Üzerine Bir Deneme" adlı eseriyle bağlantı kurmak ilginç bir perspektif sunacaktır. Marcuse, refah toplumlarının tabularını nasıl çiğnediğini ve bu tabular karşısında insanların nasıl tepki verdiğini inceler. Şebnem Hanım'ın ıstakozlu fotoğrafı, bu analizi günümüzle birleştiriyor gibi görünüyor. Marcuse'un tabular ve utanç kavramlarına dair düşünceleri, bugünün sosyal medya fenomenleriyle nasıl bir ilişki içinde olduğunu da gösteriyor.

Istakozlu fotoğrafı görünce belki de şaşırırdı. Çünkü günümüzde bu tür "müstehcen sergilenişler", Marcuse'un dediği gibi, utanma veya suçluluk duygusunu tetiklemiyor. Aksine, bir milletvekilinin sosyal medya hesabından paylaştığı bir fotoğraf, balık tezgahlarının fiyat dengesini bile altüst edebiliyor.

Ah, İstakoz ve Sosyal Medyanın Müstehcen Dansı!

Bir zamanlar müstehcenlik dediğimizde aklımıza çıplaklık gelirdi, ama şimdi...günümüzde ıstakoz paylaşımı ile bu müstehcenlik tanımı biraz değişiyor gibi. Marcuse'un "Özgürlük Üzerine Bir Deneme"deki tespitlerine bir göz atalım: Müstehcenlik, toplumsal düzenin çifte standartlarına bağlı olarak şekilleniyor. E, madem öyle, neden bir kadının çıplak resmi değil de, bir ıstakozun fotoğrafı müstehcen kabul edilmez? Bu çifte standartlar, dilsel sağaltımlar ve toplumsal manipülasyonlarla birlikte var olmuş. Kimin çıplaklıkla müstehcenlik arasındaki çizgiyi çizdiğini merak ediyoruz doğrusu!

Şimdi sosyal medyanın büyülü dünyasına dönersek, ıstakoz paylaşımı karşısında neler oluyor? İstakoz, lüks restoranlardan sonra şimdi de sosyal medyanın gündeminde. Ah, Marcuse'un dediği gibi, bu "dilsel sağaltımlar", toplumun sorgulamadan kabul ettiği değerleri ve normları meşrulaştırıyor. İstakozun sosyal medyadaki bu yükselişi, toplumsal normların ve değerlerin nasıl evrilebileceğini ve bu değişikliklerin nasıl tartışıldığını gösteriyor.

Sonuç olarak, Marcuse'un gözlemleri günümüzde de taze ve geçerli. Sosyal medyanın çalkantılı denizinde, müstehcenlik ve normlar sürekli şekil değiştiriyor ve tartışılıyor. İstakozun ve sosyal medyanın bu müstehcen dansı, bize toplumun nasıl değişebileceğini ve bu değişikliklerin nasıl tartışıldığını gösteriyor. Ah, modern zamanların müstehcenlik anlayışı ve bu dansı, kim bilir ne kadar sürecek?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Fatma Ece Gödeoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını Kim Kazanır?