MEMEDİM KAR ALTINDA/SARIKAMIŞ

Memedim kar altında, memleket kor altında..

94 yıl önce bu topraklarda yaşanmış, tarihte eşi benzeri olmayan, yürek yakan bir savaşın hazin bir öyküsünü sizlere anlatmak istiyorum. Karlar altına yanlış hesapların sonucunda yatan 90 bin Memedimizin öyküsünü anlatırken savaşın ne anlama geldiğini ve evlad-ı Osmanlının neler çektiğini anlatmak istiyorum

İnşallah tarih yeniden tekerrür etmez.

Bazı hükümdarlar vardır ki, tahtan indirilmesi gönüllerde, beyinlerde hep bir yara ve sızı olarak kalır. Sonra ötelere bir bakış attığınızda yine yüreğiniz “cız” eder. Keşke böyle bir şey olmasaydı, dersiniz. Ancak tarihte keşkeler yoktur.

 Abdülhamit’in tahttan indirilmesi ile başlar yanlışlar.

Yanlışlar içinde tek doğru ise vatanseverliği ve bu topraklara olan bağlılığı sabit, halkın hürriyet kahramanı Enver Paşanın orduların başına geçmesidir.

İttihat Terakki görevi devralmış despot bir yönetim göstermiştir.  Ve akabinde Trablusgarp ile Balkanlarda patlak veren savaşlar neticesinde Sultan Abdülhamit’in şu sözleri hala hatıratımızda;

“Selanik giderse İmparatorluk gider”

Ve Selanik gitti.

En büyük acıyı ise yüzyıllarca balkanlarda yaşamış Türk/Müslüman halk çekmiştir. Milyonlarca Balkan Türkü neye uğradığını şaşırmış ve hızla Anadolu’ya doğru kaçmaya çalışmıştır. Ancak pek çok yerde geride kalmış ve birçoğu katledilmiştir. Yüzbinlerce Türk, asırlardır yaşadıkları toprakları terk ederek Doğu Trakya ve Anadolu’ya göç ettiler. Yerlerinde kalanlar ise büyük baskı ve zulüm görmüşlerdir.

Savaş sonrası, İttihat ve Terakki Partisi yöneticileri, orduda ıslahat yapılması gerektiğini anladılar. Kara ordusunu ıslah etmek için Almanya’dan subaylar getirildi.

Birinci Dünya Savaşı başlamıştır,

İttifak Devletleri ve Biz (Osmanlı). - İngiliz Fransız ve Ruslar.

60 milyon insan seferber olmuştur, savaşmışlar, Bir milyonu Osmanlı evladı. 9,5 milyon ölü. Cephe ve siper savaşı olması sivil ölümlerini 1 milyona yakın tutmuş ancak etkilerini değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.

Enver Paşa, Kurmayları ve Alman Kurmayların toplantısının sonucunda işaret verilmişti.

MEMEDİM KAR ALTINDA/SARIKAMIŞ

KAFKASLAR

Türkleri birleştirmek ve TURAN İMPARATORLUĞU.

Ruslar Türk sınırına girdi Sarıkamış’tan, ilerleyemediler soğuktu ve ayaz. Dinlenip kışı geçirmek istiyorlardı,.

Başkumandan öyle düşünmüyordu. Seferberlik başladı. Yakın çevre ve Balkan harbi yorgunu askerler harekete geçtiler. Gaye belliydi SARIKAMIŞ

Bu maksatla orduların başına bizzat Enver Paşa geçti ve Sarıkamış Harekâtı başlamış oldu, 11. Kolordu Rusları oyalamak için sağdan, 9. Kolordu Sarıkamış istikametinde soldan çarpışarak Bardız’a ve oradan da Sarıkamış’a girecekti. 10. Kolordu ise İslamköy Oltu Penek yolundan Bardız yaylasına ve buradan Allahu Ekber dağlarına ulaşarak Rusların arkasına sarkacaktı. Sarıkamış ele geçirilince diğer kolordular ile beraber Kafkaslara yürünecekti.

Bu savaşın can alıcı ordusu Albay Hafız Hakkı’nın komutasında ki 10. Kolordu idi. İnsan boyu kadar kar -30 dereceye varan soğuklar, rakım 2500 mt ve engebeli bir arazi. Bütün bu mesafeleri bu şartlarda yürümek;

Kolordular yürüyüşe başladılar.

Askerlerin donanımı bu şartlarda savaşacak düzeyde değildi Ki: Bazı askerler sıcak cephelerden gelmiş ve kışlıkları yoktu üzerlerinde. Yerel kıyafetli askerler vardı; Yıllardır Rus zulmüne uğraşım insanlar gönüllü olarak bu savaşa katılmışlardır. Orduya yardım için Almanlar tarafından gönderilen erzaklar ise Karadeniz’in derin sularında.

120 binlik Askerimizin hali bu şekilde ve karşımızda bu şartlara uygun donanımlı 60 bin Rus askeri.

MEMEDİM KAR ALTINDA/SARIKAMIŞ

22 Aralık

Ölüme yürüyüş başladı.

Yürünecekti, günlerce ve yürüdüler sessizliğinde Bardızın. Çamurlu tepesi ve Oltu ve Allah-u Ekber Dağları Sarıkamış’a ulaşmaktı gaye.

Ya zafer kazanılacaktı ya da Şehit olunacaktı.

Bittiler tükendi güçleri. Ama Rus askerlerini gördüklerinde bir Kurt edasıyla saldırıyor ve aman vermiyorlardı, düşmanı yeniyorlar eziyorlar nice kahramanlıklar sergiliyorlar ancak zaferi hep doğa kazanıyordu,

Savaşın galibi Tipi-Kar- Boran fakat ne galibin sevinci ne de mağlubun ıstırabı duyuluyor, Beyaz Ölümün sinsi gülüşünün şeytani ıslığıydı duyulan.

Yürüdüler hiçbir şey durduramıyordu onları.

Yürüdüler,

Ölüm onları bir gece vakti bir köşede kıstırıncaya kadar.

Yürüdükçe terliyor ve ölüme bir adım daha yaklaşıyorlardı.

Yavaş yavaş yapraklar düşüyordu dallarından

Önce üşüme ve sonrasında soğuğa bağlı bir sızı başladı Memedimde, sonra hissizlik ayak bileklerine kadar ve düşüyordu Memedim yere,

Memedim Kar Altında.

Açlığın ve yorgunluğun etkisiyle uyuşuyorlar ve uyku başlıyordu.

Bu uyku ve kar ve soğuk ölüme açılan kapıdan geçmekti,

Kar kristallerinin altında kaskatı kesilmişti Memedim.

Mavi gözlü askerler

Ordunun şehit olduğunun belirtisiydi

26 Aralık gecesi çığlıklar geceyi yırtıyordu, Doğanın zafer çığlığıydı bu.

27 Aralık sabah donmuş askerlerin görüntüsü vardı Sarıkamış’a gidilen yollarda

Anlatılamaz bir tarifsizlik.

90 bin Kar Tanesi

90 bin Memedim Kar Altında.

Tarih böyle inançlı bir orduyu yazmamıştı.

Sarıkamış karlarının altında yatan gençler gibi askerlerimiz Çanakkale Süveyş ve daha birçok cephede savaştı bir milyon Osmanlı evladı şehit olmuştu ve Ülkenin insan kaynağı beyin gücü ve İmparatorluğun tüm birikimi 1. Dünya savaşı ile gitti ve bu millet bir de bunun üzerine Kurtuluş Savaşı verecekti.

Sarıkamış savaşın ne anlama geldiğini anlatır İnşaAllah.

MEMEDİM KAR ALTINDA/SARIKAMIŞ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Taner KIZILTAŞ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını Kim Kazanır?
Tüm anketler