NELER OLUYOR?

—Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler ( şeklinde ) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır. (Hucurat Suresi 13) Ayetini dinlemeyen ve ona muhalefet eden sen,

Suç sende…

—Bak ey Eba Zerr; şüphesiz ki sen takva ile üstün olma durumun hariç, kırmızı ve siyah insanlardan hayırlı değilsin diyen,

—İslâm, cahiliyetten kalma ırkçılık ve kabileciliği ortadan kaldırmıştır diyen,

—Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran bizden değildir; ırkçılık için savaşan bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen bizden değildir diyen,

—Bir kimseyi ameli geri bırakmışsa, nesebi, soyu onu kurtaramaz, yükseltemez, ilerletemez diyen,

Efendiler Efendisini, Sallallahü Aleyhi Vesellem, dinlemeyen sen,

Suç sende…

*

Ülkemizin bütünlüğü, Alevi’siyle, Sünni’siyle, Nurcu’suyla, Süleymanlı’sıyla, İlim Yaymacısıyla vs bir bütündür, Türkiye’dir.

Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Nurcu, Süleymanlı, Hak yolcu sosyal zenginliktir. Bunu ayrıştırma dili olarak kullanıp ayırırsan, ayrıştırırsan, ötekileştirirsen, millet değil işe yaramaz, paramparça edilmiş bir güruh oluşur.

Oluşturulan kaotik ortamda nefessiz kalır ölürüz.

Ülke olmaz, millet olmaz.

Etrafımızda kaç candan dost ülke var?

Düşman, ağzının salyasını suyunu akıtarak bu zenginlikleri, kesinlikle ayrıştırıcı olarak kullanır, parçalar ve yutar.

Düşmanın sinsi planlarını, ayak oyunlarını fark etmezsen, fark eder ama sessiz ve duyarsız kalırsan, kendince, şartlanmış bakış açınla, fanatikliğinle, faşistliğinle kardeşlik, barış, dostluk ortamını bozacak argümanlar geliştirirsen elbette suçlu olursun hem halk hem de Hakk katında.

Mektubat müellifi, kardeşlik ve kardeşçe yaşama adına şöyle diyor.

Memlekette (Türkiyemiz’de) beraber bulunmakla, uhuvvetkârâne bir münasebet hissedersin, 

Meselâ, her ikinizin Hâlıkınız bir, Mâlikiniz bir, Mâbudunuz bir, Râzıkınız bir bir, bir, bine kadar bir, bir. Hem Peygamberiniz bir, dininiz bir, kıbleniz bir, bir, bir, yüze kadar bir, bir. Sonra köyünüz bir, devletiniz bir, memleketiniz bir, ona kadar bir, bir.

Bu kadar bir birler vahdet ve tevhidi, vifak ve ittifakı, muhabbet ve uhuvveti iktiza ettiği ve kâinatı ve küreleri birbirine bağlayacak mânevî zincirler bulundukları halde, şikak ve nifâka, kin ve adâvete sebebiyet veren örümcek ağı gibi ehemmiyetsiz ve sebatsız şeyleri tercih edip mü’mine karşı hakikî adâvet etmek ve kin bağlamak, ne kadar o rabıta-i vahdete bir hürmetsizlik ve o esbab-ı muhabbete karşı bir istihfaf ve o münasebât-ı uhuvvete karşı ne derece bir zulüm ve i’tisaf olduğunu, kalbin ölmemişse, aklın sönmemişse anlarsın.

Ve Efendiler Efendisi (SAV) birlikte yaşama ilişkileri için üç pırlanta ölçü veriyor. Hiçbirinde kimseyi ayırmamış, Türk Kürt dememiş, Sünni Alevi dememiş, Müslüman ya da kâfir dememiş…

Komşusu kendisinden emin olmayan kimse iman etmiş olamaz! (Müslim, İman, 18; Ahmed b. Hanbel, el- Müsned, 1/387)

Kötülüklerinden komşusunun emin olmadığı kişi Cennet’e giremez. (Buhari, Edeb, 29; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, 1/387)

Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, bir kul kendisi için istediğini komşusu için veya bir başka kardeşi için istemedikçe iman etmiş olamaz. (Müslim, İman, 17; İbn Mace, İman, 9)

*

Kadın ya da erkek olmak, Alevi ya da Sünni olmak, ülkenin doğusunda ya da batısında doğmak bir üstünlük özelliği olmadığı gibi hor hakir görülebilecek bir durum da değildir.

O zaman biz kardeşiz, komşuyuz, akrabayız, et ile tırnağız. Biz, birbirimizle bütünüz, birbirimizle varız ve ayakta duruyoruz. Aksi her durum ülkemizin, benim, senin, onun, bizim, sizin onların yani hepimizin helaketidir, felaketidir.

Hiçbir fanatikliğe, dostluk ve kardeşlik ortamını bozacak hal ve harekete, tavra, lafa, söze, teröre, teröriste, yapılan provokelere prim verme, destek verme, verenlere engel ol..!

*

Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız ya da seyrettiğimiz filmler maalesef sanki yeniden gündeme vizyona sokuluyor kara eller tarafından.

Bir zamanlar kapılar işaretlenmişti. Şimdilerde farklı yollar deneniyor. Toplumun hassasiyetlerine taciz yapılıyor.

Dün Sivas Madımak, Çorum, Kahramanmaraş olayları birilerini memnun ederken hassas vicdanları, hakkaniyetlileri perişan etmişti ve ülke değerleri altüst olmuştu. Onların acısı hala taze.

Bugün Ankara’da Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi’ne, Ege Mahallesi Şah-ı Merdan Cemevi’ne, Gökçebel Köy Derneği’ne Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı’na saldırılar düzenleniyor.

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı’na yapılan bıçaklı saldırı sonucunda yaralanan bir kadın hastaneye kaldırılıyor.

Alevi örgütlerinin kapılarına taşlı saldırılar yapılıyor.

‘Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır.’ diyor İçişleri bakanı.

Neler oluyor?

*

AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan uzun namlulu silah taşıyan kişilerle birlikte Ağrı sokaklarında yürüdüğü haber ve görüntüleriyle gündem oluyor.

İddiaya göre Sayan ve yakınları ile Yıldırım ailesi arasında Ağrı spor’un satışı üzerinden kavga çıkmış.

Kavga sonrası Sayan, uzun namlulu silah taşıyan koruma ve yakınları ile birlikte kent sokaklarında yürüyor.

Sayan, kavgada bazı yakınlarının darp edilmesi nedeniyle şikâyetçi oluyor.

Silahlarla yürüdüğü görüntüler sosyal medyada yayılınca açıklama yapılıyor. 

AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın önceki partisi CHP'nin 32. CHP Olağan Kongresi'nde şu açıklamayı yapmıştı: "Verince baş tacı, vermeyince kapı dışarı; biz iyiyi de biliriz kötüyü de biliriz. Biz kötüyü bilmeseydik hepimiz şimdi AKP'de milletvekili olurduk. AKP ve Tayyip Erdoğan 'gömlek değiştirdi' dedi aldanmayın. Yılanlarda gömlek değiştirir ama zehirleri bitmez." Diyen Sayan, iddiaları yalanlayarak,

‘Olayın Ağrı spor ile ya da bahsedildiği gibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ağrı'ya gelişi ile ilgisi bulunmamaktadır. Bunlar tamamen algı yaratma ve yalan haber ile partimizi ve belediyemizin hizmetlerini yıpratma amaçlı kasıtlı bir merkezden yönetilen ve yapılan haberlerdir.

AK Partimize %56 oy vererek beni hizmetkâr seçen Ağrı halkının yanında olmaya ve onlara hizmet etmeye devam edeceğiz. Hiç bir tehdit Sayın Genel Başkanımızı, yolundan etmediği gibi parti neferlerini de yolundan etmeyecektir. Biz gönül yolculuğunun yolcusuyuz, durmak yola devam!’ diyor.

Neler oluyor?

*

Gaziantep’te bir organize suç örgütünün yol keserek Gaziantep Valisi ve korumalarını rehin aldığına dair iddialar medyada yayılıyor.

Bahse konu yol kesme olayı 20 Haziran  2022 Pazartesi günü saat 15.30 saatlerinde gerçekleşmiştir.

Olayın mağdurları tarafından şikâyette bulunuluyor.

Sorumlular yakalanıyor.

Medyaya yansıyan şekliyle ‘FETÖ borsası’ ve iş takibi gibi alengirli işlerle alakalı bu yol kesme olayı, olay olduğunda konvoyda valinin olmadığı ve valinin hangi programda olduğu paylaşılan açıklama ve resimlerle duyuruluyor, bir kısmı yani olayda valinin olmadığı kısmı, yetkililerce yalanlanıyor.

Açıklamada, Valimizin de içinde bulunduğu konvoyun önü kesilerek koruma görevlileri esir alınmamıştır. Sosyal medya platformunda bu yönde dile getirilen bütün iddialar yalandır, gerçeği yansıtmamaktadır. 

Neler oluyor?

*

Benzerleri medyada dolaşımda fakat son görüntüler çok sayıda silah ve kılıçla fotoğraf çektiren, o silahlarla atışlar yaparken video çektiren ve onları sosyal medyada paylaşan, kendilerine sivil toplum kuruluşu da diyen Küçükçekmece Rizeliler Derneği Başkanı bu görüntüleri paylaşmakla ne yapmak istiyor, bir yerlere mesaj mı veriyor?

Neler oluyor?

*

Hukuk devleti olan ülkemizde toplumu yaralayıp toplumsal tabanı parçalayan, bebek, anne, baba, dede, nine, kadın erkek vs birçok aileyi etkileyen, OHAL kanunları çerçevesindeki KHK’larla 6 bin kamu görevlisi daha ihraç ediliyor.

Toplumun birliğine ihtiyaç duyulan kritik günlerde yapılan bu işlemler rızayı ilahi çerçevesinden bakıldığında nasıl bir hak oluşturur? Bu gidiş nereye?

Neler oluyor?

Ne zaman gözlerimiz yükseklere bakarken, kalplerimiz bir atarken, omuz omuza birlik beraberlik şarkıları söylerken, muasır medeniyetin üzerine çıkacağız?

Yarınlara el ele tutuşup ümitle bakamayacak mı bu millet?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih RİND - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Hangisi Daha Güzel ve Daha Başarılı?