Bir Devrim Hikayesi... Merhum Alparslan Türkeş'in son Ülkü Ocakları Genel Başkanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yol arkadaşı ALAATTİN ALDEMİR...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yol arkadaşı Ülkücü Alaattin Aldemir'in tüm gençliğe örnek gösterilecek yaşamı ve gerçekleştirdiği devriminin ayrıntıları...

15 - 16 yaşlarında girdiği siyasete 7 yıllık bir cezaevi arası veren Alaattin Aldemir, cezaevinden çıktıktan sonra Rahmetli Alparslan Türkeş'in taktirleri ile Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı kurucu Genel Başkanı oldu. Yıllarca vermiş olduğu mücadele adeta 90'lı yıllar da ödüllendirilmiş ve Türk gençliğine yön veren isim haline gelmişti.

Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş'in vefatından sonra tüm Ülkücüler gibi parti içerisinde siyaset yapmanın artık mümkün olmadığını ve Milliyetçi Hareket Partisinin Rahmetli Türkeş çizgisinden saptığını görerek partisinden ayrılmıştır.

Son zamanlar da ise Türkiye Cumhuriyetin getirildiği noktadan artık çözümün MHP yada Ak Parti kadroları ile olmayacağını, yeniden ülkenin Cumhuriyet değerlerine dönmesi gerektiğini görerek Cumhuriyet Halk Partisine katılmıştır.

Etrafında hala binlerce gencin toplandığı ve pür dikkat ağzından çıkacak söze baktığı gerçeği ve hala Merhum Alparslan Türkeş'in son Ülkü Ocakları Başkanı görülmesi Alaattin Aldemir'i şüphesiz Milliyetçi ve Muhafazakar tabana bir türlü açılamayan Cumhuriyet Halk Partisi için bir güç haline getirmiş ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin özellikle sağ tabanda elini güçlendirmiştir.

Yerel seçimlerde de Alaattin Aldemir tüm ülke genelinde Ülkücü arkadaşları ile ülkenin geldiği noktayı ve nasıl yeniden Cumhuriyet değerlerine dönmesi gerektiğini gece gündüz anlatmışlar ve Yerel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinin İktidar olmasına azımsanamayacak ölçüde katkı sunmuşlardır.

Alaattin Aldemir kimdir?

Bilal Aldemir’in oğlu Alaattin Aldemir Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilgiler Bölümü’nü bitirdikten sonra 1981 yılında MHP davasından tutuklanarak 1988 sonuna kadar 7 yıl Sıkıyönetim Askeri Tutukevlerinde tutuklu kaldı. Tutuklu iken Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesini kazandı, geceleri gazetecilik yaparak eğitim hayatını tamamladı.

Aldemir, 1992 Yılında Gençlik Kültür ve Sanat Ocaklarına Genel Başkan oldu. Bizim Ocak ve Ülkü Ocağı dergilerinde Genel Koordinatörlük görevinde bulundu.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nı kurdu, Kurucu Genel Başkan olarak görev yaptı.

Avrupa'da Türk Dünyası Federasyonu kurma çalışmalarını gerçekleştirdi. Hergün gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundu.

İş adamı olarak hayatına devam ederken Demokrat İş Adamları Derneği’ni kurdu ve derneğin teşkilatlanma çalışmalarını sürdürdü.

Aldemir, Türkeş'in Ülkü Ocakları Genel Başkanı olarak tam 4 sene görev yapmış ve 1990'ların ikinci yarısında Türkeş'in en yakınında bulunmuş, bu kritik dönemde en güvendiği isimlerden biri olmuştur.

2002-2010 arasında Ankara Keçiören'de ticaret yapmış ancak bu dönemde de Ülkücü hareketten kopmamış, kendisine gönülden bağlı ve büyük bir bölümü genç olan büyük bir kitlenin demokrasiyi benimsemesi ve ülkücülüğün demokrasi, insan hakları, bireysel hak ve özgürlüklere saygı, insan hakkı ve yeni yeni önemi anlaşılan kentli hakkı gibi evrensel değerler ışığında yeniden yorumlanması, reforme edilmesi ve Türkiye'deki her etnik kökenden, her mezhepten, her sınıftan ve her siyasi görüşten insanı hedefleyen, bütüncü ve birleştirici, Anadolu toprağı sevgisinden güç alan “vatanseverlik” ile beslenen ve evrensel değerlerle kendini tanımlayan daha “sivil bir ülkücülük” peşinde koşmuştur. Aldemir'in peşinde olduğu, Türkiye'de yaşayan her “insanı” en başta insan olduğu için birleştirmeyi amaç alan, bütünleştirici bu modeli “sivil ülküdaşlık” olarak tanımlayan Aldemir bu kavramın içini doldurabilmek için Türkiye'de ilk kez “Demokrat İşadamları Derneğini” kurmuştur.

01 Kas 2021 - 01:53 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Başkentte Karar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Başkentte Karar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Başkentte Karar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Başkentte Karar değil haberi geçen ajanstır.