Bu gidişle PKK silah bırakır! Tüm partiler Kürtçe eğitim için sıraya girdi

Bilindiği gibi Türkiye'de ortaokullarda Kürtçe seçmeli ders olarak alınabiliyor. 2023-2024 eğitim yılında seçmeli dersler için kaydolmaya süre daha devam ediyor. HezKurd heyeti Ankara'da AKP, CHP, HDP, İYİ, DEVA, Gelecek, SAADET, Ses Partisi ve HÜDAPAR ile görüştü ve seçmeli değil anadilde eğitim serbestisi tanınmalı talebinde bulundu. İşte olumlu yanıt veren partiler

Büyütmek için resme tıklayın

HezKurd heyeti Ankara'da AKP, CHP, HDP, İYİ, DEVA, Gelecek, SAADET, Ses Partisi ve HÜDAPAR ile görüştü ve seçmeli değil Kürtçenin zorunlu okutulması talebinde bulundu. Bilindiği gibi Türkiye'de ortaokullarda Kürtçe seçmeli ders olarak alınabiliyor.

Ve 2023-2024 eğitim yılında seçmeli dersler için kaydolmaya süre daha devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı ortaokullarda, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında seçmeli derslerin tercih süresi 10 Şubat'a kadar devam edecek. TC Milli Eğitiminde seçmeli dersler arasında yer alan 'yaşayan diller ve lehçeler' (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında, Kürtçenin Kurmancî ve Kirmançkî / Zazakî lehçeleri tercih edilebiliyor.

HANGİ SİYASİ PARTİ ANADİLDE EĞİTİME SICAK BAKIYOR

Diyarbakır'da merkezi bulunan Kürtçe Dil Hareketi yöneticilerinden Fevzi Bulgan, bir heyet ile Ankara'ya gitti. HezKurd heyeti, anadilde eğitim taleplerini içeren yedi maddelik mektup ve 2022'de hazırladıkları 'Türkiye Cumhuriyeti’nin Kürtçe Politikaları' başlıklı 23 maddelik raporunu AKP, CHP, HDP, İYİ Parti, DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Ses Partisi ve HÜDAPAR yetkililerine sundu.

Anadilde eğitime sıcak bakan Ferhat Yaşar’ın Gazete Duvar'da yaptığı habere göre HezKurd heyeti, öneri ve taleplerini içeren mektubunda, “Türkiye halkalarının barış ve huzur içinde yaşamasının önündeki en büyük engel anadilde eğitim hakkının çok geç ve sınırlı verilmesidir. Anadilde eğitimden kaynaklı sorunlar Türkiye’nin en can alıcı gündemidir" denilerek 7 maddelik çözüm önerilerini sıraladı: 

Önerilerde anadilde eğitimin serbest bırakılması ve devlet tarafından isteyene değil zorunlu ders olarak Kürtçe eğitim yapılması isteniyor. Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi, seçmeli ders olmaktan çıkartılarak ilkokuldan lise son sınıfa kadar haftada en az iki saat zorunlu yapılmalı deniyor.

Teknik olarak Yaşayan Diller'in zorunlu okutulması konusunda biz de sivil toplum olarak elimizi taşın altına koymaya hazır ve istekliyiz. Yeter ki bu konuda sizler çözüm iradesi ortaya koyun.

Vatandaşların kendi benliklerini koruma ve geliştirme hakkı ile birlikte anadil eğitimini alması da temel insan hakları arasında yer almaktadır. Bu durum uluslararası sözleşmeler ile kabul edilmiştir. Bu nedenle Yaşayan Diller'in eğitiminden devletin tüzel kişiliği sorumludur.

Biz vatandaşlar, devletin bu tarihi sorumluluğunu eksiksiz ve ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde yerine getirmesini talep ediyoruz. Yeri geldiğinde İngilizce için, 'Vatandaşların dünya ile entegre olma, yakınlaşma aracı' olduğu ifade edilir. O halde Türkiye Cumhuriyeti’nde diğer milletlerin dilleri de pekâlâ zorunlu olarak okutulabilir, öğretilebilir. Zira vatandaşlarımızın dünya ile entegre olup yakınlaşmasından daha önemlisi kendi içinde yakınlaşmasıdır.

Bize göre bu diller zorunlu ders olarak okutulursa bu durum; ülkemizde yaşayan farklı etnik gruplara mensup vatandaşlar arasında bir yakınlaşma ve kaynaşma vesilesi olacaktır. Çünkü yeni bir dil öğrenen, o dilde konuşanlara daha da yakınlık duyar.

Tüm siyasi partilerin, bu hakkın kullanılması konusundaki beyanları çok önemlidir ancak bu beyanlar, dile karşı uygulanan yasakların verdiği zararı engellemiyor. Bu zarar ancak söz konusu dillere, örgün eğitim içinde yer verilmesiyle giderilebilir.

Kolay erişilebilir bir kentte, bütün tarafların (hükümet, partiler, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar...) katılacağı bir toplantı düzenleyelim. Sizlerin de bu toplantıya katılmak isteyeceğinizi ve karşılıklı etkileşime girmek isteyeceğinizi umuyoruz."

Fevzi Bulgan parti yetkilileriyle yaptığı görüşmede, anadilde eğitim taleplerinin olumlu karşılandığını söyledi. Bulgan, yaptığı toplantılarda dile getirdiği sorunları şöyle sıraladı: “Raporu sunduk, değerlendirme yapmalarını istedik. Anadilde eğitim taleplerine ilişkin önerimizi de sunduk. Engellere karşı ise seçmeli dersler konusunda destek olmalarını istedik. Okul müdürleri korkuyorlar. Valiliklerce seçmeli derslerin görünür kılınması engelleniyor. Öğretmen atamalarının artması gerekiyor. Tüm bu sorunların çözüme kavuşmasını istedik.”

AKP: ENGELLERE KARŞI ÇALIŞIYORUZ

AKP Milletvekili Abdurrahman Kurt ve Zeynel Alkış ile yaptığı görüşmelere değinen Bulgan, konuşulanları şöyle aktardı: "Kurt, engellere karşı çalışmalar yaptıklarını, il milli eğitim müdürlüklerine 'Kürtçe'yi görünür kılın, seçmek isteyenlere engel olmayın' dediklerini söyledi. Bize destek olacaklarını da eklediler."

CHP: DİLE ULAŞIM KOLAY OLMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ile görüştüğünü belirten Bulgan, şöyle konuştu: "Dil meselesini çok önemli bulduklarını, bunun bir an önce çözülmesi gerektiğini, devlet eliyle bunun yapılması gerektiğini, dışarda yapılan çağrıların yetersiz kaldığını, dile ulaşımın kolaylaşmasını gerektiğinin altını çizdi."

HDP: DESTEK VERECEĞİZ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP milletvekilleri Ömer Öcalan, Meral Danış Beştaş ve Hüseyin Kaymaz ile de görüşen Bulgan şu ifadeleri kullandı: "Seçmeli dersler kampanyasına destek vermesini talep ettik. Destek vereceklerini söylediler. HDP'nin 2012'de seçmeli dersleri veto ettiğini, bunun o dönem için bir anlamı olduğunu, buna katıldığımızı söyledik. Çünkü o dönemde bir masa ve süreç vardı. O zaman bir partinin elbette seçmeli derslere razı olmaması gerekiyordu. Ancak masa devrildi, durum değişti. Bu gibi hakları da kullanmamız gerekiyor. HDP alt teşkilatlarına bunu teşvik ederek yaygınlaştırması gerektiğini söyledik. HDP'nin teşkilatları da destek olursa Kürtçe seçenlerin sayısı 400 bini bulur. Bu da anadilde eğitim talebinin alt yapısını oluşturur."

Bulgan, şöyle devam etti:

İYİ PARTİ: DESTEK OLACAĞIZ: İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Ensarioğlu'na da raporu teslim ettik. Ensarioğlu çok olumlu yaklaştı. Bizleri takip ettiğini, destek olacağını söyledi.

GELECEK: KÜRTLERİN HAKKIDIR: Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüştük. Davutoğlu, dil meselesine hakkaniyet noktasından baktığını söyledi. 'Kürtçenin resmi dil olması Kürtlerin hakkıdır. Bu çalışmaları yaparken de mümkün olandan başlayarak bunları genişletmeliyiz. Elimizden geldiği sonuna kadar destek vereceğiz' dedi.

DEVA: ÇÖZECEĞİZ:  DEVA Partisi'nden Mehmet Emin Ekmen, Helun Fırat ve Mesut Aydoğan ile görüştük. Kürtçe eğitim talebinin temel insan hakları olduğunu, bu meselenin çözülmesi gerektiğini söylediler, Ali Babacan'ın anadilde eğitim ile ilgili konuşmalarına değindiler. Kürtçe anadilde eğitim meselesini çözeceklerini ifade ettiler.

SAADET'LE GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİ: Raporumuzu ve mektubumuzu Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın'a da sunduk. Görüşme olumlu geçti. Karamollaoğlu'nun daha önce Kürtçe ile ilgili söylediklerine değindiler.

SES PARTİSİ: DESTEK OLACAĞIZ: Ses Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen ve Genel Sekreteri Müslüm Doğan ile görüştük. Çalışmalarımızı destekleyeceklerini, anadilde eğitimin en temel hak olduğunu belirttiler. 

HÜDAPAR: ALLAHIN AYETİDİR: HÜDAPAR Genel Sekreteri Şehzade Demir ile görüştük. Demir, anadilde eğitimin parti programlarında olduklarını, bunu dile getirdiklerini anlatıp çalışmalarından söz ettiler. Dilin Allah'ın ayetlerinde olduğunun altını çizdiler."

baskenttekarar.com

# #GÜNDEM HABERLERİ İLE İLİŞKİLİ:

23 Oca 2023 - 11:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri değil haberi geçen ajanstır.