Yeni yıla girerken güvenlik risklerine dikkat! İşte o başlıklar

Yılbaşını dışarıda geçirmek isteyenlere ciddi uyarılar... Güvenlik danışmanları özellikle üç konuda dikkat istiyorlar...

Büyütmek için resme tıklayın

Yılbaşını dışarıda geçirmek isteyenlerin kalabalık yerlerde yaşayabilecekleri güvenlik risklerini ve alınması gerekli kişisel güvenlik tedbirlerini Odatv Güvenlik Danışmanı Feramuz Erdin bir yazıyla açıkladı.

Odatv'de konuyla ilgili yazan Erdin, özellikle üç noktaya, sahte içki, uyuşturucu ve hırsızlığa dikkat çekti. şunlara dikkat çekti:

YILBAŞI GECESİ BAŞLICA GÜVENLİK RİSKLERİ VE ALINMASI GEREKEN BİREYSEL TEDBİRLER

Sadece yılbaşı kutlamalarında değil, insanların toplu olarak bulundukları tüm yerlerde ve etkinliklerde güvenlik riski her zaman normalden daha yüksektir.

Çok sayıda insanın bir araya geldiği mitingler, kutlamalar, spor müsabakaları, toplu ulaşım hatları veya istasyonları gibi yerler için “Kalabalık Yönetimi” ve “Etkinlik Güvenliği” gibi başlıklar altında toplanan özellikli güvenlik tedbirleri uygulanmalıdır.

Kalabalık yerlerdeki başlıca güvenlik riskleri ve alınması gerekli olan kişisel güvenlik tedbirler ise şunlardır:

Terör: Terör örgütlerinin her zaman insanların yoğun olduğu yerleri hedef olarak seçtiklerini daha önce de yazmıştık. Yılbaşı gibi sokakta ve mekânlarda normalden fazla insanın olduğu özel günler teröristler için iyi bir fırsat olabilir. Bu kalabalığın onlar için bir diğer avantajı da her ne kadar o gün için genel güvenlik tedbirleri artırılmış olsa da o kalabalığın içinde daha az fark edilebilme olasılığıdır. 

Terörle mücadele birçok kamu kuruluşunun aynı anda faaliyet gösterdiği bir alandır. Birbiri ile uyumlu ve hatta bazen de birbirinden bağımsız işleyen sistemler en ufak bir terör hareketliliğini tespit etmek ve engellemek üzere dizayn edilmiştir. Bunlara rağmen, kendini gizlemeyi başarmış terörist unsurların eylem yapması ihtimali her zaman söz konusudur.

Sade vatandaşın terörle mücadele anlamında yapabileceği tek şey gördüğü olumsuz ve olağan dışı bir durumu derhal ilgili yerlere ihbar etmektir. 

Tüm bunlara rağmen, şansızlık eseri, bir eyleme denk gelindiğinde ise saklanmak ve yere çökerek hedef küçültmek ve sakin kalarak ilk fırsatta oradan uzaklaşmak bir çözüm olabilir. 

Öyle bir durum gelişirse, teröristlerle göz teması kurmak veya iletişime geçmek sizin için çok tehlikeli olabilir. Aynı şekilde panik hali göstermek ve çığlık atmak da karşı tarafı tahrik edebilir. 

İzdiham: Kalabalık yönetimi bilgi, tecrübe ve özel uygulamalar gerektirir. Bir panik halinde yaşanacak izdihamda yüzlerce insanın hayatını kaybetmesi mümkündür. Nitekim daha geçen ay Seul’de bir sokakta yaşanan izdihamda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Agresif gruplardan, dar sokaklar ile kalabalığın iyice yoğunlaştığı yerlerden uzak durulması bir tedbir olarak düşünülebilir. 

Aşina olunmayan sokak ve caddelerde gezerken göz ucuyla bir tahliye rotası veya sığınma noktası belirlemek her zaman işe yarayacak bir diğer tedbirdir. 

Kavga: Kalabalıklarda en sık rastlanan olay kavgadır. Alınan keyif ve cesaret verici maddelerin de etkisiyle en ufak bir sürtüşme, anlık olarak birçok kişinin karıştığı çok büyük ve kanlı bir kavgaya dönüşebilir.

Öncelikle bir kavganın tarafı olmamak çok önemlidir. Her ne kadar mağdur edilmiş olsanız da sabır göstererek oradan uzaklaşmak en iyisidir. Eğer başkaları kavga ediyorsa yine oradan uzaklaşmak gerekir. 

Tarafları kim olursa olsun, bir kavgada yaralayıcı alet ve silah kullanılması ihtimaline karşı, olay yerinden hemen uzaklaşılması en doğru tercih olacaktır. 

Cinsel taciz: Kalabalıklar tacizcilerin en sevdiği ortamlardır. Eğer bu durumla fizyolojik veya psikolojik olarak baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız kalabalığın içine girmemek en iyi çözüm olacaktır. Çünkü bu esnada meydana gelebilecek sürtüşmelerin de kavgaya dönme ihtimali çok fazladır. 

Kalabalıkların çok olduğu yerlerde asayişin normal olarak sağlanamayacağının her zaman bilincinde olmak gerekir. 

Sahte içkiler ve uyuşturucu: Tanımadığınız kişilerden gelen madde veya ilaç kullanma teklifleri asla kabul etmemeniz gerektiği gibi, aslında uyuşturucunun en yakındakilerden geldiğini de hiçbir zaman hatırınızdan çıkarmamalısınız. Vücudunuzun bu tür maddelere alışık ve dayanıklı olduğunu bilseniz bile bugünü fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli torbacıların zehirli mallarının kurbanı olabileceğiniz ihtimalini asla unutmamalısınız.

Yılbaşını fırsat bilen sahte içki üreticilerine yönelik daha yeni belki de yüzlerce operasyon yapıldı. Tanımadığınız yerlerde, açıktan satılan alkollü içkilere karşı her zamankinden daha dikkatli olmalısınız. 

Bunlara ilave olarak eğer araç kullanacaksanız ayık ve bilinçli kalmaya zaten mutlaka özen göstermelisiniz. 

Hırsızlık: Kalabalıklara girerken üzerinizde ziynet eşyası bulundurmamalısınız. Bunun yanında etkinlik yerinde mümkünse sadece bir kimlik kartı, tek bir kredi kartı ve az miktarda nakit para ile gezmelisiniz. Cep telefonunuz ve cüzdanınızı korumaya almalı ve sık sık da kontrol etmelisiniz. 

Sokakta tanıştığınız kişilerin bilmediğiniz bir yere gitme davetini reddetmek güvenlik riskinizi önemli ölçüde düşürecektir.

Salgın hastalıklar: Mevsimsel durumdan dolayı kalabalıkta daha kolay bulaşabilecek salgın hastalıklara karşı kişisel tedbirler her zaman alınmalıdır. 

KAMUSAL TEDBİRLER DE TAMAM

İçişleri Bakanlığı talimatıyla illerdeki kolluk ve acil durum birimleri yılbaşı tedbirlerini çoktan planladı. Buna göre istirahatli olanlar da dâhil olmak üzere kolluk o gece sabaha kadar neredeyse tam kadro olarak görev yapacak. 

Görünen o ki  alınan genel güvenlik tedbirlerinin yanında kişisel güvenlik tedbirlerinizi de ihmal etmezseniz bu yılbaşında gönlünüzce eğlenebilirsiniz. 

baskenttekarar.com

# #GÜNDEM HABERLERİ İLE İLİŞKİLİ:

31 Ara 2022 - 14:28 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri değil haberi geçen ajanstır.