Erdoğan: Bir trilyon dolarlık gaz bulduk

Tüm gözler bugün yapılacak kabine toplantısındaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılının son kabine toplantısından sonra konuşuyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Son Kabine toplantımızın ertesi günü Türkiye-Azerbaycan- Türkmenistan Üçlü Zirvesi'ne katılmak için Avaza şehrine gittik. Enerji ve ulaştırma başta olmak üzere ülkelerimiz arasındaki ortak iş birliği konularını ele aldığımız zirve gayet başarılı geçti. Türkmenistan'ın sahip olduğu doğal gaz potansiyelini ülkemiz üzerinden dünya pazarlarına açacak projeleri de zirve gündemimizde yer almıştır.

EMEKLİ ve MEMUR MAAŞLARI  

Ülkemizin zenginliğini çalışanlar başta milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla yapacağız. Çalışanlarımızın, emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. EYT'yi yılbaşından önce gündemden çıkaracağız.

ENFLASYONDA TEK HANE MESAJI

Yılbşından itibaren aşağı inecek enflasyonun yıl sonunda yüzde 30'un altında gerileyeceğini ümit ediyoruz. Amacımız 2024'te ülkemizi tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır. Bugüne kadar her mücadelemizi milletimizle birlikte verdik. Ülkemizin tüm potansiyalini sonuna kadar kullanıyoruz.

FIRSATÇILAR AHLAKSIZDIR

Bu arada girdi maliyetlerinin üstünde fiyatlama yaparak fırsatçılık peşinde koşanları asla affetmeyeceğiz. Fıratçılarla mücadele hukuki olduğu kadar, ahlaki bir zeminde de yürütülmek mecburiyetindedir. Fırsatçılar bizim gözümüzde günübirlik yüksek kazanç uğruna kendilerinin de içerisinde olduğu Türkiye gemisini delmeye çalışan haramzedelerdir, ahlaksızlardır, namussuzlardır. Milletimin her ferdinin bu fırsatçılara hak ettikleri dersi vermelerini bekliyorum.

SAĞLIK ALANINDA DEV YATIRIM

Bay Kemal senin SSK Genel Müdürlüğüne benzemez bu iş. O hastanelerin hali neydi. Savaş Ay hayatta olsaydı da bunları tekrar tekrar anlatsaydı. Sağlık yatırımlarının toplam yatırımlar içerisindeki payını yüzde 5,86 ile tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştırdık. Türkiye'nin en büyük hastanesi olan Etlik Şehir Hastanesi'ni kısa bir süre önce hizmete açtık. 85 yaş üstü her büyüğümüz için bir sorumlu doktor, her gebe kadın için bir ebe tayin edeceğiz. Pilot uygulama olarak başlattığımız aile diş hekimliğini ülke geneline yayacağız.

TERÖRLE MÜCADELE

Bölücü terör örgütüne karşı yapılan operasyon sayısı 124 bine çıkararak, örgüte katılımları asgari rakamlara indirerek teröristlere göz açtırmadık. Sınır ötesinde Cumhuriyet tarihimizin en büyük operasyonlarını yürüttük. Kara hudutlarımızı korumak için insan gücünün yanında teknolojinin tüm imkanlarını devreye aldık.

SINIR ÖTESİ HAREKAT MESAJI

Terörü kaynağında kurutma stratejimizi tüm güney sınırlarımız boyunca kararlılıkla uygulamayı sürdüreceğiz. Özellikle Suriye'de 30 km derinlikteki güvenlik hattımızdaki boşlukları kapatacak, yeni adımlar atacağız. Bu kapamda terör örgütünün sliahlı kapasitesi yanında güç ve destek aldığı tüm alt yapısını imha edecek yeni bir mücadele safhasına geçeceğiz. Kritik öneme sahip savunma sanayii projelerimizde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini temin edeceğiz.

KARADENİZ GAZI

Yerli ve yenilebilir kaynaklara yaptığımız devasa yatırımlardan uluslararası işbirliklere kadar hayata geçirdiğimiz kritik projelerle hedefimize adım adım ilerledik. Petrol ve doğalgaz aramalarına başladığımızda nice şantajlara nice tehditlere maruz kaldık. Ama geri adım atmadık. Bize oynanan oyunu sabır ve dirayetle bozduk. Kimseden izin almadan bu işleri tek başına yürütecek kapasiteye ulaştık. Zaman içerisindeki yeni keşiflerle Karadeniz'deki doğalgaz rezervimiz 540 milyar metreküpe ulaştı.

YENİ KEŞİF MÜJDESİ

Fatih Sondaj gemimiz Çaycuma-1 sondajında denizin 3023 metre altında 58 milyar metreküplük doğalgaz rezervini keşfetti. Daha önce ilan ettiğimiz 540 milyar metreküplük rezervimiz 652 milyar metreküp olarak revize edildi. Böylece Karadeniz'deki gaz rezervimiz, yeni keşifle birlikte 710 milyar metreküpe ulaştı. Karadeniz'de keşfettiğimiz gazın bugünkü rakamla karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır. Bu, Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik değeridir.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ BAĞIMSIZLIĞI

Adana ve Gabar'daki keşiflerle günlük petrol üretimimiz 80 bin varile çıktı. Amacımız Türkiye'nin enerji bağımsızlığını ilan etmektedir. Enerjide merkez ülke olmak için gereken tüm imkanlara sahibiz. Türk Akım Trakya'ya gelecek. Orası bir merkez olacak.

YEM VE GÜBREDE İNDİRİM

Kimyevi gübrede yüzde 13, karma yemde de yüzde 5'e varan indirim yapacağız. Fiyatlar nisan sonuna kadar sabit kalacak. Tarım Kredinin toplam 2 bin 170 hizmet noktasında 600 çeşit ürün (temel ihtiyaç maddeleri) en ucuz fiyatla satışa sunulacak."

baskenttekarar.com

# #GÜNDEM HABERLERİ İLE İLİŞKİLİ:

26 Ara 2022 - 20:18 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Başkentte Karar - Son Dakika Haberleri değil haberi geçen ajanstır.